Vytvořeno pro novou koncepci GAEC bod eroze, která je definována nařízením vlády č. 479/2009 a vstoupila v platnost 1. ledna 2010.
Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy, v.v.i.
Žabovřeská 250,
Praha 5 - Zbraslav,
156 27,
cze
tel: +420 257 027 111
email:
data@vumop.cz
Role: custodian
Data Quality
Vymezení erozní ohroženosti pro potřeby GAEC vychází z analýzy Maximální přípustné hodnoty faktoru ochranného vlivu vegetace (Cp), který vyjadřuje maximální hodnotu faktoru C (faktor ochranného vlivu vegetace), která by neměla být překročena. V případě, že se tak stane, měla by být eliminována protierozními opatřeními. Výpočet Cp vychází z univerzální rovnice ztráty půdy USLE (Wischmeier, Smith 1978).
Popis předepsaných managementů:
<strong>Silně erozně ohrožené půdy</strong> - Žadatel na výměře půdního bloku, případně jeho dílu, označené v evidenci půdy (LPIS) jako silně erozně ohrožená, nebude pěstovat širokořádkové plodiny jako kukuřici, brambory, řepu, bob setý, sóju a slunečnici. Porosty obilnin a řepky olejné budou zakládány s využitím půdoochranných technologií, zejména ponechání 30 % posklizňových zbytků na povrchu půdy, setí do mulče, nebo bezorebné setí. V případě obilnin nemusí být dodržena podmínka půdoochranných technologií při zakládání porostů pouze v případě, že budou pěstovány s podsevem jetelovin.
Termín účinnosti managementu - <strong>od 1.7.2010</strong>.
<strong>Mírně erozně ohrožené půdy</strong> - Žadatel na výměře půdního bloku, případně jeho dílu označené v evidenci půdy jako mírně erozně ohrožená, bude zakládat porosty kukuřice, brambor, řepy, bobu setého, sóji a slunečnice pouze s využitím půdoochranných technologií, tj. ponechání 30% posklizňových zbytků na povrchu půdy, setí a sázení do mulče, nebo bezorebné setí.
Předpokládaný termín účinnosti managementu - <strong>od 1.1.2011</strong>.